دل نوشته های عبدالسلام معروفی
وب نوشتی در مورد مطالب اجتماعی - اقتصادی - سیاسی - فرهنگی و غیره 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

 24 لغايت سي ام مهر ماه مصادف بود با برگزاري دومين جشنواره مطبو عات و خبر گزاريهاي استان آذربايجان غربي كه در اين جشنواره كه در قالب نمايشگاه مطبو عات و خبرگزاريها بمدت يك هفته در محل مجتمع فرهنگي و هنري اروميه برگزار شد 30 نشريه  محلي ،15 سرپرستي نشريات سراسري و 8  خبر گزاري حضور داشتندكه نهايتاً روز سه شنبه هفته گذشته طي مراسمي از برترين هاي جشنواره تقدير بعمل آمد .
    البته ناگفته نماند طي فراخوان عمومي واحد مطبوعات اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان آذر بايجان غربي از نشريات محلي ،خبرگزاريها ، سرپرستي روز نامه هاي سراسر ي در قالب هاي مختلف سر مقاله و ياد داشت ،خبر ، مصاحبه ، گزارش ، مقاله و عكس در 8 محور اساسي و همچنين يك بخش  ويژه الهام گرفته از فرمايشات مقام معظم رهبري(نو آوري و شكو فايي ) از 86/6/1 لغايت 87/6/1 بمدت يكسال بيش از 370 اثر به دبير خانه جشنواره ارسال شده  بود كه نهايتاً از بين آنها توسط هيئت داوران برترين ها انتخاب شده و در مراسم روز سه شنبه مورد تجليل قرار گرفتند .
معاون امور مطبوعات و اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درمراسم اختتاميه اظهار داشت:از لحاظ مطبوعات در سطح كشور در مقايسه با ساير كشورهاي جهان از نظر كميت خبر 10 كشور دنيا محسوب ميشويم و از لحاظ مخاطب و سرانه ي مصرف روزنامه در كشور وضعيتهاي چندان مطلوب نيست علل مختلفي دارد.
    ملكيان اضافه كرد:بخشي از علل به فرهنگ مطالعه و روزنامه خواني و اينكه روزنامه در سبدكالاي مصرفي مردم قرار گرفته باشد كه هنوز در كور جانيافتاده است بر مي گردد.
   وي ادامه داد: بخشي از علل مربوط به خود دست اندركاران مطبوعات بر مي گردد به اينكه ارائه ي نشريه بايد به گونه اي باشد كه نيازهاي ملموس مردم مطرح شود و هر نشريه اي بتواند اين ارتباط را بر قرار كند قطعا خوب خواهد بود.
    ايشان اظهار تاسف كرد:برخي از روزنامه ها و نشريات نتوانسته اند اين ارتباط را با مردم برقرار كنند و بخشي از جرايد ها درگير مسايل سياسي ،جناحي و باندي شدند و به اين وظيفه و رسالت اصلي روزنامه كه اطلاع رساني است خيلي اهيمت نمي دهند.
    وي افزود:از 3 هزار و470 مجوز صادر شده از سال 65 ،تا كنون ، 1 هزار و 70 مجوز مربوط به 3 سال اخير مي باشد واين جفا به دولت نهم است كه برخي جرايد و گروههاي سياسي تهمت همراهي نكردن با مطبوعات و يا اينكه اين دولت جلوي مجوز نشريات را گرفته ،مي زنند.
    ملكيان با اشاره به اينكه اين آمادگي را داريم كه اگر ديگر نشريه ايي كه در نوبت مجوز در استان هستند ،خارج از نوبت مطرح كنيم گفت:استان آذربايجان غربي با توجه به موقعيت جغرافيايي و بسيار حساس ،با وجود اقوام گوناگون باسنتها و گرايش هاي مذهبي -ديني مختلف و اينكه از دير باز تا كنون استان مهد تمودن ،تفكر وآزاد انديشه بوده در عرصه ي رسانه بايد گام هاي استوار تري بردارد.
    معاون امور مطبوعات واطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار داشت:با بازيدي كه از نمايشگاه انجام گرفت، مشاهده شد استعداد بالقوه ايي كه در استان هست وظرفيت و امكان وجود دارد با تلاش مسئولين استان ،ما با تمام توان در خدمت هستيم كه از لحاظ كيفي و محتوايي نشريات استان را ارتقا دهم.
    وي ادامه داد:اين آمادگي را داريم اساتيدي را بصورت دوره ايي براي خبر نگاران ومديران مسئول علاقه مند براي آموزش بفرستيم.
   ملكيان تاكيد كرد:حتما و بايد استان داراي يك روزنامه شود وحتي ظرفيت استان داري 4-3 روزنامه را داد و براي من جاي تاسف است كه استان داراي روزنامه نيست چرا كه ما در همين دولت استانهاي محروم را صاحب روزنامه كرديم.
    وي يكي از نقاط ضعف در سراسر كشور را منتقل كردن پيام را توسط بيگانگان و رسانه هاي غربي به ساير كشورها عنوان و اضافه كرد:طبيعي است آنها اهداف و اميال خود را در مطالب سرايت و كذب و دروغ تحويل جامعه خواهند داد كه بهترين مكان براي پوشش اين اخبار استانهاي مرزي هستند.
    جواد جهانگيرزاده نماينده مردم اروميه مجلس شوراي اسلامي نيز در اين مراسم گفت:امروزه و بلاگ هاي محلي خيلي ظهور وبروز دارند بويژه وبلاگ هاي بدون اسم و رسم كه دست به انتشار اخبار نادرست ،تخريب و حاشيه سازي هاي فراوان مي زنند.
    وي ادامه داد:بويژه اگر يك حركت سياسي مثل انتخابات در كشور برگزار شود هجمه ي وسيعي از اين حركات رخ مي دهد كه اگر يك رسانه ي شناسنامه دار داشته باشيم نقش و مسئوليت در قبال توسعه فرهنگي را جدي تر مي كند.
    جمشيد محمد زاده معاون سياسي -امنيتي استاندار آذربايجان غربي همچنين دراين جشنواره از زحمت كشان فرهنگ مخصوصا نشريات محلي تشكر و قدرداني كرد و گفت:به تعداد انسانهاي خلق شده سليقه هاي متفاوت وجود دارد و راهي كه براي خودانتخاب كرديم هميشه بايد محفوظ و سالم بماند.
    وي افزود:بايد واقعيتها را به مردم ارائه دهيم و بجاي تك محوري ،هم محوري را الگو قرار داده و با نقد كارشناسانه وبررسي به مسئو لين كمك كنيم.
   محسن غفاري آذر مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان هم در اين مراسم با اشاره به برگزاري دومين نمايشگاه مطبوعات وخبرگزاريهاي استان با 50 غرفه ،25 نشريه محلي ،13 سرپرستي روزنامه هاي سراسري و 12 نماينده از خبر گزاريهاي كشور به مدت 1 هفته در مجتمع فرهنگي -هنري اروميه برگزار گرديد.
    وي افزود:از مجموع آثار رسيده درموضوعات متعدد از جمله خانه ،خانواده و جوان ، مبارزه با فرهنگ استعماري و تبيين اهداف غرب ،هويت ملي ،اميد آفرين و نشاط در جامعه و..... داوران عكس و گزارش برتر و همچنين نشريه محلي ،سرپرستي روزنامه برتر و ... را انتخاب كرده اند.
  غفاري آذر برگزاري كلاسهاي تخصصي و همچنين برنامه هاي فرهنگي كه خود غرفه ها برپا كرده اند را از برنامه هاي جنبي دومين نمايشگاه مطبوعات استان عنوان كرد.
 در خاتمه مراسم بيانيه هيئت داوران دومين جشنواره مطبوعات و خبرگزاريهاي استان آذربايجان غربي توسط عوض نادري به نمايندگي از سوي هيئت داوران ؛
1- جواد زاهدي - خبر نگار - مدرس ارتباطات و روز نامه نگاري
2- عوض نادري - روز نامه نگار و فعال مطبو عاتي
3- شفيع بهراميان - روز نامه نگار - مدرس ارتباطات و روز نامه نگاري  قرائت شد .
  دربخش هايي از اين بيانيه آمده است :
  با عنايت به اينكه جشنواره حاضر در زمينه بررسي كيفيت ، چاپ ، نوع كاغذ ، طراحي ، صفحه آرايي ، ماكت بندي و كاربرد طرح و عكس در نشريات و بررسي فني روزنامه نگاري خود داري كرده اين موضوع دليل بر غناي مطبو عات در اين وادي نيست و در مقايسه با استان ها موفق در عرصه نشريات نشان مي دهد براي رسيدن به روز نامه نگاري حرفه اي راه طولاني در پيش داريم .
    مي دانيم آذر بايجان غربي مهد روزنامه نگاران است و گواه آن انتشار نخستين نشريه شهرستاني كشور (زاراريت باهرا ) بعد از كاغذ اخبار در اين استان بوده و در بستر تاريخ روزنامه نگاري انديشمندان و صاحب  قلمان موثر داشته است .
    اين روند پس از انقلاب شكوهمند اسلامي با بهره گيري از آرمانها ي بنيانگذار كبير رهنمود هاي رهبري معظم انقلاب اسلامي و در سايه سار خون شهيدان ،امروز به بار نشسته است و شاهد رشد و شكوفايي و توسعه در عرصه مطبو عات بوده ايم .
    محور هاي اعلام شده در فراخون نيز مويد اين الهام و رويكرد در اصحاب مطبو عات ، عناصر تأثير گذار و متوليان امر رسانه اي بوده و پرداخت به اين محور ها در عصر كنوني امري ضروري است و مطبوعات ما بايد اين محور ها را سرلو حه كار خود قرار دهند .
    يكي از مسئوليت هاي خطير و غير قابل چشم پوشي در نشريات محلي پرداختن به موضوعات منطقه اي و توليدي است، در كناراين، يك نشريه حرفه اي بايد پاسخگوي انتظارات و نيازهاي مخاطب باشد،لذا دامن شستن از هزينه ها دليل قانع كننده براي روي آوردن به استفاده از ساير منابع و مأخذ نيست. اين نقصان به قدري رايج است كه برخي از نشريات، مطالب سايرمنابع را به نام خود به دبيرخانه جشنواره ارسال كرده اند .
  به هرحال بايد اذعان نمود عمده تيتر هاي اعمال شده در خبرها خبرها را غالباً فارغ از ارزش هاي خبري و غير قابل توجه يافتيم ، اين تيترها از وزن و اهميت كافي برخوردار نبودند.
در كنار ضعف تيتر وليد، ناآشنايي با مقوله مخاطب شناسي راز نهفته مطبوعات ما محسوب مي شود ، كما اينكه عدم تعادل در مطالب خواندني، ديدني و فروختني نشريات غير قابل اغماض است.
   اگر از كنار يكي از موثر ترين  نارسايي هاي مطبو عات محلي يعني دنباله روي از جريانات و عدم جريان سازي بگذريم ؛ نبود مصاحبه هاي عمقي و چالش بر انگيز مشكل ديگرمطبوعات ما محسوب مي شود . اين در حالي است كه نشريات ما به سياست بيش از ساير زمينه ها اهميت مي دهند و در پرداختن به مطالب اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي هنوز حرف و حديث هاي زياد براي گفتن باقي است . نشريات ما ، گرافيك ، اصول زيبا شناسي و طراحي را در كنار نقش نظارتي خويش در افق تنوير افكار عمومي ناديده مي گيرند .
    اگر ساده انگارانه از كنار نشريات محلي نگذريم ، غربت و فقدان  عكس و تصوير كه مي بايبست از نوع توليدي آن حداقل 30 درصد فضاي نشريه را پركند و في النفسه پيام رسان باشد بوضوح قابل مشاهده است .
   هيأت داوران جهت پر بار شدن نشريات ؛آموزش را به عنوان جزء لاينفك و ضروري ارتقاء جايگاه مطبو عات استاني اعلام مي كند ، براي اين منظور ايجاد كار گروه دايم و فعال با همراهي و همكاري خود اصحاب مطبو عات براي پرداخت حرفه اي و منظم به مسايل مطبوعاتي را پيشنهاد كرده و براي تحقق آن پي مي فشارد .
   هيئت داوران بعد از بررسي از 250 اثر ارسالي مطبو عات محلي و 400 اثر ارسالي توسط خبر نگاران نشريات سراسري و خبر گزاري ها نتايج بررسي ها را به شرح زير اعلام مي كند :
بخش انتخاب نشريات برتر محلي
   هيات داوران در مجموع با توجه به اينكه تقريباً نشريات آذربايجان غربي از طرح يكساني برخوردار بوده و تمايز خاصي بين آنها وجود ندارد ، هيچكدام از نشريات را واجد شرايط كسب رتبه نشريه برتر ندانسته اما به دليل پرداختن به محور هاي جشنواره به عنوان هدف اصلي برگزاري سومين جشنواره مطبو عات استان درطول يك سال اخير انتشارات منظم و پيگيري مسايل استاني ، آراز آذر بايجان ، كوشا ، آواي صبح و اورين خوي را شايسته تقدير مي داند و با اهداي لوح و جايزه نقدي از زحمات آنها قدر داني مي كند .
1- بخش سر مقاله و يادداشت :
    در اين بخش كه به دوصورت ويژه با موضوع (نوآوري و شكوفايي) و بخش فراخوان موضوعي برگزار شد ؛ در بخش ويژه علي عليزاده ، سر دبير آواي صبح به عنوان نفر اول و عبدالسلام معروفي سردبير نشريه كوشا به عنوان نفر دوم معرفي مي شوند .
 1- در بخش سر مقاله همچنين خانم ساقي نصيري مسئول نشريه قله هاي افتخار بخاطر پرداختن به ارزشها ي ديني و الگو سازي حضرت فاطمه (س) براي زنان جامعه به عنوان نفر اول معرفي مي شود .
2- رضا منصرف مدير مسئول نشريه آواي ماكو به خاطر يادداشت امام خميني (ره) شخصيتي متمايز به عنوان نفر دوم اين بخش برگزيده مي شود .
3- هيئت داوران همچنين خانم رقيه گل صنم لو را براي نگارش يادداشت »ايام عزا آمد و دل غراق نوا شد« در نشريه آواي صبح ويژه نامه خوي شايسته تقدير و دريافت جايزه 50 هزار توماني اعلام مي كند.
2- بخش خبر
     در بخش خبر نشريات محلي ؛ خانم رقيه انصاري از نشريه كوشا حائز رتبه اول و مسعود عليپور خبر نگار نشريه ارمغان آذر بايجان در جايگاه دوم اين بخش قرار گرفت.
3- عكس خبري
   در اين بخش هيئت داوران به دليل عدم وجود ويژگي هاي عكاسي خبري انتخاب اول نداشت . عكس هاي نيم صفحه اول تعدادي از شماره هاي نشريه فرداي ما به عنوان رتبه دوم انتخاب و جايزه اين بخش به عكاسي اين نشريه اهدا مي شود .
 4- بخش مصاحبه
     مصاحبه يكي از بخش هاي مهم توليدي نشريات بوده ، اما نشريات محلي آذر بايجان غربي از نابودآن رنج مي برند . در بررسي هاي انجام شده استقبال كم نشريات از اين بخش ضرورت كار زياد براي جاانداختن اين ظرفيت روزنامه نگاري را گوشزد مي كند .
  هيئت داوران در بخش مصاحبه ، بهزاد محموديان را به خاطر انجام مصاحبه با مردم و مسئولان حل مشكل گاز و انتشارات آن در نشريه كوشا حائز رتبه اول معرفي مي داند .
    همچنين حسن عليزاده خبر نگار آواي صبح براي مصاحبه منتشر شده با امام جمعه اروميه به عنوان منتخب رتبه دوم اين بخش معرفي مي شود .
5- بخش گزارش
   در بخش گزارش در مجموع ، نشرينات محلي انتظارات هيئت داوران را بر آورده نكرد؛ هر چند كه بصورت موردي آثاري  در خور توجه به جشنواره ارسال شده بود .
   با تاكيد به ضرورت كاردر اين  بخش از بين آثار ارسالي فرشيد فاريابي از نشريه »فرداي ما « براي گزارش چاپ شدديگر پاهايم توان ركاب زدن ندارند رتبه اول را كسب نمود .
    هيات داوران خانم معصومه آهني را براي گزارش »صداي ملائك در پاي كوه« و آقاي فريدون دهقاني را به نگارش گزارش توصيفي »در كوي خيال انگيز غزل « مشتركا به عنوان رتبه دوم معرفي مي كند .
6- بخش مقاله
   مقاله يكي از بخش هاي پر استقبال اين جشنواره بود كه هيئت داوران با بررسي دقيق و با لحاظ كردن معيار هاي مقاله نويسي مطبو عاتي در بخش ويژه جشنواره بود كه هيئت داوران با بررسي دقيق و با لحاظ كردن معيار هاي مقاله نويسي مطبو  عاتي در بخش ويژه جشنواره ناصر سعيدي نويسنده مقاله (ايران در انتظار نو آوري و شكوفايي )  را به عنوان نفر اول معرفي مي كند .
    همچنين محمد علي عباسي نويسنده مقاله خلاقيت و نو آوري و مديريت در نشريه كوشا را در اين بخش حائز رتبه دوم مي  داند .
   در بخش مقالات موضوعي نيز جمشيد صادقيان و سوسن مرادي نويسندگان مقاله آسيب شاسي اتحاد ملي و انسجام اسلامي در نشريه كوشا به عنوان رتبه اول و موسي آقاجاني نويسنده ارمغان آذر بايجان براي مقاله جايگاه و اهميت مجلس شوراي اسلامي در نظام سياسي اسلام از نظر امام علي ( ع) امام خميني ره و مقام معظم رهبري و معصومه صحابي ، نويسنده مقاله »رايحه غدير« مشتركاً به عنوان رتبه دوم معرفي مي شوند .
7- بخش مطبو عات سراسري
  گرچه مطبو عات سراسري در اين جشنواره با احتياط به بخش مسابقه پاپيش نهاده و حضور چشمگيري نداشتند، اما روزنامه هاي همشهري و جام جم ويژه نامه هاي استاني خود را ارسال نمودند ، هيئت داوران وبدون معرفي رتبه برتر ، نشريات  مذكور  را به پاس طرح مسايل آذربايجان غربي شايسته تقدير مي داند و لوح تقدير و جايزه 150 هزار توماني را به هر يك از آنها اهدا مي كند .
    در بين خبر نگاران نشريات سراسري نيز آثار ارسالي آقاي رضا امين آذر ، خبر نگار روزنامه جمهوري اسلامي قابل تقدير بوده و جايزه 100 هزار توماني و لوح تقدير جشنواره را در يافت مي كند .
    همچين تلاش آقاي مجيد رستمي ، عكاس روزنامه جام جم توسط هيئت داوران شايسته احراز رتبه اول شناخته شد و جايزه اين بخش به همراه لوح تقدير به وي اهدا  مي شود . 
8- خبر گزاري هاي فعال درآذر بايجان غربي
   يكي ديگر از گرو هاي شركت كننده در اين جشنواره خبر گزاريها بودند كه دربخش گزارش ، خبر عكس ، آثار آنها بررسي شد .
    در فضاي مجازي ، پايگا ههاي  اطلاع رساني با عناوين متفاوتي همچون وبلاگ ،سايت و خبر گزاري فعاليت مي كنند كه در اين بين خبر گزاري ها جايگاه رسمي داشته و اهداف و برنامه هاي گسترده تري را دنبال مي كنند .
    ظرفيت هاي روزنامه نگاري با بهره گيري از توانائيهاي فناوري نوين جايگاه اين رسانه ها را با توجه به امكانات استفاده از ابزار هاي چند رسانه اي بيشتر گوشزد مي كند ، خبر گزاريها در بررسي هيئت داوران با آثار ارايه شده بيشتر قالب پوشش خبر را وجه اهميت قرر داده و توليد در اين رسانه هاضعيف است .
     در بخش خبر ، ويژه نو آوري و شكوفايي ، هيئت داوران منوچهر صمدي از ايرنا دفتر مهاباد را  براي خبر (دو مخترع جوا ن مهابادي موفق به ساخت موتور سه سيلندر ISM شدند) به عنوان نفر اول معرفي مي كند .
    هيئت داوران در اين بخش انتخاب دوم نداشت اما در بخش فراخوان موضوعي نيز خبر نگاران خبر گزاريها شامل آقايان صابر چهرگاني ،محمد آقايي پر و سيما علي قلي نيا را شايسته تقدير  و دريافت جايزه نقدي مي داند .
 دربخش گزارش نيز هيئت داوران انتخاب اول نداشت ،گزارش »مسكن مهر، روند صعودي قيمت ها را متوقف كرد« به قلم آقاي حسين فتح الهي رتبه دوم را كسب و جايزه اين بخش به وي اهداء مي شود .
    يكي از فعاليت هاي در خور وجه خبر گزاريها انتشار عكس مي باشد، در اين زمينه هيئت داوران در بخش عكس خبر گزاريها ، خانم سيده سميه سجادي و آقاي علي اصغر شادجو خبر نگاران عكاس ايرنا به دليل رعايت اصول فتو ژورناليسم و ارايه آثار چاپ شده در قالب گزارش هاي تصويري ، به ترتيب به عنوان مقام اول و دوم معرفي مي كند .
خبر گزاريهاي برتر
     در بخش خبر گزاريها ي برتر ف خبر گزاري برتر انتخاب نشد ولي دو خبر گزاري فارس و ايسنا به لحاظ حضور و پوشش مناسب خبرقابل تقدير و شايسته دريافت لوح تقدير و جايزه نقدي مي باشند.
9- غرفه برتر :
     همچنين هيئت داوران با احترام و آرزوي توفيق براي تمام اصحاب مطبو عات و خبر گزاري ، از بين همه شركت كنند گان در نمايشگاه نيز ياد آور مي شود در غرفه آرايي اختلاف قابل توجهي مشهود نبود ليكن به واسطه ايجاد ارتباط تنگاتنگ با مردم و بازديد كنندگان در مجموع در بين خبر گزاري ها ايكنا و پانا در بين روز نامه هاي سراسري روز نامه جمهوري اسلامي و ايران و در بين نشريات محلي ارمغان آذربايجان و قلعه را به عنوان غرفه هاي برتر معرفي مي كند .

والسلام علي من اتبع الهدي
1- جواد زاهدي ؛
خبر نگار - مدرس ارتباطات و روز نامه نگاري
2- عوض نادري ؛
روز نامه نگار و فعال مطبو عاتي
3- شفيع بهراميان ؛
 روز نامه نگار- مدرس ارتباطات و روز نامه نگاري

*آواي صبح: نشريه قابل تقدير در بخش انتخاب نشريات برتر محلي - رتبه اول در بخش سر مقاله و يادداشت ويژه-رتبه دوم در بخش مصاحبه و قابل تقدير در بخش يادداشت

*اورين خوي: نشريه قابل تقدير در بخش انتخاب نشريات برترمحلي -رتبه دوم در بخش گزارش مشتركا با نشريه ي امانت.

*ارمغان آذربايجان : غرفه ي برتر و قابل تقدير-رتبه دوم در بخش خبر و رتبه دوم در بخش مقالات موضوعي مشتركا با يكي از نشريات

*فرداي ما:رتبه ي دوم در بخش عكس خبري -رتبه اول در بخش گزارش -رتبه اول در بخش ويژه مقاله

*آواي ماكو :رتبه دوم در بخش يادداشت

*قله هاي افتخار:رتبه اول در بخش سر مقاله و يادداشت

*آراز آذربايجان :نشريه قابل تقدير در بخش انتخاب نشريه برتر محلي

*امانت :رتبه رتبه دوم در بخش گزارش مشتركا با اورين خوي

* قلعه:غرفه برتر قابل تقدير

البته گفتني است ساير نشريات محلي آذربايجان غربي حائز رتبه نشدند.

 نيم نگاهي به وضعيت نشريه كوشا در جشنواره

با نگاهي گذرا به اين بيانيه متوجه مي شويم كه هفته نامه كوشا با افتخار و سربلندي تمام در يك جمع بندي كلي در اكثر بخشهاي جشنواره حائز رتبه اول شده و اين افتخار را مديون لطف حضرت حق و همدلي خوانندگان هميشه همراه مي دانيم .
    هفته نامه كوشا با كوله باري از تجربه و كار نامه اي پر افتخار همچنين در سال هاي اخير هم در بخش هاي مختلف بعنوان نشريه نمونه معرفي شده بود كه از جمله آنها مي  توان به :
- فعال نمونه عرصه محيط زيست
- فعال نمونه عرصه سلامت
-فعال نمونه ترافيكي و فرهنگ آموزش رانندگي و توسعه امر اطلاع رساني در سال 1386
-فعال نمونه ترافيكي و فرهنگ آموزش رانندگي و توسعه امر اطلاع رساني در سال1387
- فعال نمونه عرصه روابط عمومي در دومين كنفرانس بين المللي روابط عمومي ايران
-فعال نمونه عرصه روابط عمومي چهارمين كنفرانس بين المللي روابط عمومي ايران
- نشريه منتخب در عرصه ايثار و شهادت در نخستين جشنواره مطبو عات آذر بايجان غربي
- فعال در زمينه فعاليت هاي قرآني
-فعال در زمينه افزايش آگاهي مردم در  تحكيم بنيان هاي خانواده
- فعال در زمينه افزايش مشاركت مردمي در انتخابات
- فعال در زمينه اطلاع رساني مسائل و مشكلات اقتصادي
-فعال در زمينه مسائل و مشكلات شهري
-فعال در زمينه مسائل امنيتي و انتظامي
-فعال در زمينه اطلاع رساني مسائل و مشكلات مردمي و رسيدگي به وضعيت آنها
- فعال در زمينه آموزش و تقويت پايه هاي تعليم و تربيت
- فعال در زمينه فرهنگ استفاده از فرهنگ بيمه
- فعال در زمينه آموزشهاي غير حضوري علمي و كار بردي و آموزش مسائل علمي و پژوهشي
- فعال در زمينه هاي مختلف خبري و اطلاع رساني
- فعال در زمينه استفاده از استاندارد
- فعال در زمينه تقويت بنيه آموزش نهضت سواد آموزي
-فعال در زمينه مشكلات بخش كشاورزي و صنعتي
-فعال در زمينه انعكاس مسائل و مشكلات تامين اجتماعي
- فعال در زمينه انعكاس مسائل و مشكلات كار و كار گري در جامعه
-و....
اشاره كرد.
  اما در اين جشنواره
  اما در اين جشنواره و در طول فعاليت يكسال گذشته كه تا حدودي هم به مدت فعاليت نشريه در طول يكسال اخير (هشتمين سال فعاليت تا نهمين سال تلاش) توانسته ماوراي كسب رتبه هاي ممتاز كه توسط سردبير هفته نامه كوشا در بخش هاي مختلف اخذ شده است در اين جشنواره هم خودي نشان داد و عليرغم هم بي مهريها وانتقادات غير اصولي و مخرب برخي از دوستان نسبت به شيوه وفعاليت نشريه روا داشته و دارند، ولي افتخارمان بر اين بوده كه با رعايت اصول و قوانين مطبو عاتي ورسالت اطلاع رساني خود گام برداشته و در تمامي زمينه هاي اجتماعي ، اقتصادي ، ورزشي ، سياسي ، فرهنگي ، هنري و غيره بعنوان نشريه اي فعال عمل نموده وبا راه اندازي نمايندگي و دفاتر سر پرستي نشريه دراستانهاي آذربايجان شرقي ، كردستان و اردبيل و شهرستانهاي آذر بايجان غربي در قالب بيش از 10 دفتر نمايندگي و سر پرستي و با انتشار بيش از 25 هزار نسخه نشريه در طول هر هفته (مستند به ئانتشار و چاپ ويژه نامه هاي شهرستاني واستاني ) توانسته رو سفيد پيشگاه يزدان پاك و بندگانش قرار گيرد .
   همچنين در مراسم اختتامييه دومين جشنواره مطبوعات محلي و خبرگزاري هاي استان به ترتيب در بخش هاي سرمقاله و ياد داشت-  رتبه دوم ؛  خبر - رتبه اول ؛مصاحبه  - رتبه اول؛ مقاله موضوعي  رتبه اول ؛مقاله - رتبه دوم و همچنين  درمهمترين بخش نشريات محلي برتر جزو نشريه قابل تقدير كه مورد لطف و عنايت هيئت داوران قرار گرفت .
    هر چند با توجه به كسب موفقيت هاي اخذ شده اين جشنواره و ساير لوح هاي  فعال نمونه نمي توان گفت ، ما جزو بهترين ها هستيم واين ادعا را هم نداريم؛ و بر اين باورم براي رسيدن به تكامل راه بس طولاني در پيش داريم و هيچگونه ادعايمان بر اين نبود كه توانسته ايم رضايت مخاطبين و خوانندگان خود را جلب كرده؛ چرا كه نواقصات و كاستي هاي فراواني هم در چارچوب فعاليت نشريه ديد ه مي شود، ولي خداي يزدان پاك را گواه مي گيريم هر آنچه كه در توان و اختيار مجموعه بوده انجام داده وسعي خواهيم كرد از اين به بعد هم در جهت رفع مشكلات و نواقصات قدم برداريم و اميدواريم شما دوستان هميشه همراه ما در اين مسير پر  پيچ و خم تنها نگذاريد .
       البته ناگفته نماند نشريه كوشا در دومين نمايشگاه و اين جشنواره لطف و جهت تمامي بازديد كنندگان علي الخصوص مدير ارشد استاني و عضو اداري عالي كشور و معاونينش قرار گرفت كه با نوشته هاي محبت آميز شان نسبت به فعاليت و تلاش هفته نامه كوشا و دست اندركارانش ابراز لطف كردند.
   استاندار آذر بايجان غربي ، معاون امور عمراني و معاون سياسي امنيتي استاندار و مديران كل دستگاه هاي اجرايي افراد نخبه و روشنفكرجامعه هركدام به طريقي از دفتر ياد بود دومين نمايشگاه مطبو عات رسالت نشريه كوشا را قابل تقدير داشته و اعلام نموده اند: هفته نامه كوشا جزو نشريات نادر استاني است كه در ابعاد مختلف به موفقيت هاي خوبي نايل آمده است و همچنين تمام همت خويش را در امر توسعه با حفظ رسالت هويت فرهنگي و اجتماعي و درجهت حفظ ماموريت هاي خطير منافع ملي امنيت منطقه ، مراقبت از حساسيتها ، نشر فرهنگي اسلامي و حفظ يكسان خانواده بكار بسته است .
    حال اين الفاظ پر نغزو پربركت رسالت و ماموريت دست اندركاران نشريه را دو چندان كرده و مطمئناً بايستي گام هاي فشرده تر و حساس تر و منظم تر در راستاي رسالت خويش بردارندكه اين امر جز با   لطف حضرت حق وهمياري و همكاري شما ميسر نخواهد شد .

[ جمعه ۱۰ آبان۱۳۸۷ ] [ 16:50 ] [ عبدالسلام معروفی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

عبدالسلام معروفی متولد 1358

زادگاهم شهرستان مرزی پیرانشهر در اطراف کوههای سر به فلک کشیده قندیل و منطقه پرخاطرات حاج عمران و همجوار با کشور عراق.

از سالهای دور ( 1377 ) ساکن ارومیه (شهر تمدن اقوام و مذاهب و مرکز آذربایجان غربی) شدم.

از سال 1374 مثل عاشقان و دیوانه ها فعالیت در عرصه روزنامه نگاری و مطبوعات را شروع کردم. ( چون همه می گن کسی که در عرصه روزنامه نگاری و بخش رسانه ای کار می کند یا باید دیونه باشه و یا عاشق - که این بنده سراپا تقصیر خوشبختانه هر دوی آنها را از خالقم به هدیه گرفته ام .)

دارای بیش از 100 عنوان برتر ملی و استانی در حوزه رسانه ای

با کمال خوشبختی رشته تحصیلی ام هم مطابقت با کار و فعالیتم می باشد و در رشته علوم ارتباطات اجتماعی فارغ التحصیل شده ام و در حال حاضر در مقطع کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی مشغول به ادامه تحصیلم.

خواهان پیشرفت ایران عزیز و همچنین توسعه اطلاع رسانی و ارتباطی در راستای تنویر افکارعمومی به جامعه و با رعایت اصول و موازین اخلاقی و حرفه ای می باشم.

در حال حاضر سردبیر هفته نامه کوشا با گستره توزیع شمالغرب کشور و همچنین مدیر سایت جوان پرس می باشم.

ضمن سپاس از همه دوستان و همراهان عزيزي كه تاكنون مرا مورد لطف و مرحمت قرار داده اند . اگر خدای متعال جانی سالم عطا فرماید سعي خواهم كرد هم وب و هم خبرگزاري جوان پرس Javanpress.IR|جوان| كه از ( ۲۹ مهرماه سال 91) با مديريت و مسوليت حقير فعاليت خواهند كرد به روز نمایم .

دست نياز به سوي همه بزرگواران ، صاحبان قلم و ايده و همه كساني كه دوست دارند در خدمت افكار عمومي باشند دراز مي كنم.
امکانات وب